Edach Budowlani Lublin

24.09.2020
Zmiana w nazwie strony Klubu Sportowego Budowlani.
Oficjalnie nazwa drużyny zmieniła się kilka miesięcy temu,
gdy zostaliśmy sponsorem tytularnym.
Nowa oficjalna nazwa Klubu Sportowego Edach Budowlani Lublin.
Więcej informacji www.ksbudowlani.com
oraz na twittera  https://twitter.com/BudowlaniLublin
oraz na fanpage gdzie zamieszczane są wiadomości na bieżąco.
Zachęcamy gorąco do śledzenia naszych wyników sportowych!
Edach Budowlani Lublin
Edach Budowlani Lublin (zdjęcia archiwum Klubu Sportowego Edach Budowlani).
Aktualizacja 3.10.2020

KONIEC! Wygrywamy z Rugby Club Arka Gdynia

4️⃣7️⃣:3️⃣4️⃣‼️ Dziękujemy, że byliście z nami ‼️ #mocnoLublin 🔵🐐🔴

Edach Budowlani Lublin – RC Arka Gdynia 47:34 (28:17) Szczepański/Bator/Pawlik
Punkty: Daniel Tomanek 12 (6pd), Piotr Wiśniewski 10 (2P), Royal Mwale 10 (2P), Piotr Skałecki 5 (P), Panashe Dube 5 (P), Jakub Dec 5 (P) – Anton Shashero 19 (2P, 3pd, K), Maciej Miarczyński 5 (P), Kacper Krużycki 5 (P), Łukasz Szablewski 5 (P)

Edach Budowlani: Rudziński (58. Mzaur), Skałecki (51. Gąska), Mwale, Król, Niedziółka (51. Dec), Musur, Allen (74. Więckowski), Wiśniewski, Bobruk (62. Lubisz), Tomanek, Posłajko (58. P. Jasiński), Grabowski, Debrenliev (70. Zduńczuk), Dube, Kasprzak.

Arka: Litwińczuk (65. Denis), Mohyła (69. Bartkowiak), Kasperek (45. Bojke), Ziętkowski, Żarczyński (70. Szopa), Kuzimski, Krużycki (41. Zypper), Gajowniczek, Szyc, Szablewski, Steindl (48. Kalina), Tamoliunas (70. Miziak), Shashero, Sirocki, Hampson.

Edach Budowlani Lublin
Edach Budowlani Lublin | Wygrywamy z Rugby Club Arka Gdynia 47:34

Rugby w Polsce – Historia

(Tekst pochodzi z książki Macieja Powały-Niedźwieckiego ABC kibica rugby)

Dawno, temu – 7 kwietnia 1823 roku uczniowie z gimnazjum męskiego w Rugby (miasteczko w pobliżu Birmingham w środkowej Anglii) grali w piłkę nożną, oczywiście według wówczas obowiązujących przepisów. Mimo ogromnej ambicji grających, utrzymywał się wynik remisowy, żadna ze stron nie mogła uzyskać przewagi. Nagle jeden z uczestników meczu – William Webb Ellis złapał piłkę pod pachę i mijając zaskoczonych graczy, przebiegł z nią całe boisko i położył w bramce rywali. Ta akcja nie została uznana, a incydent stał się głośny w Anglii, jako złamanie etyki sportowej walki. Jego sprawca miał wiele nieprzyjemności.
Fakt ten uważa się za początek gry zespołowej nazwanej od miasteczka Rugby – rugby, która z biegiem lat stała się bardzo popularna na całym świecie, a czyn niesfornego młodzieńca upamiętniony został tablicą na murach szkoły.

W wielu gimnazjach grano w football według własnych reguł i dopiero z czasem wyodrębniły się poszczególne odmiany. W dalszym ciągu zespoły ustalały przed meczem czas zawodów, liczbę zawodników i główne zasady obowiązujące podczas meczu. Spotkanie prowadził rozjemca, czyli późniejszy sędzia, który interweniował tylko w bardzo spornych sytuacjach. Do gry służył pęcherz zwierzęcy wypchany trawą, o owalnym kształcie, któremu rugbiści pozostali wierni do dzisiaj.

Naprzeciwko szkoły w Rugby znajdował się zakład szewski Williama Gilberta, który jako pierwszy uszył piłkę dla potrzeb nowej gry. Dzisiaj jest to jedna z największych firm na świecie produkująca sprzęt dla rugby. Na początku nie obowiązywał ujednolicony strój, zdejmowano jedynie marynarki i krawaty dla bezpieczeństwa grających. W miarę rozwoju gier zespołowych, szczególnie tych uprawianych na boiskach otwartych, zaczęto zastanawiać się nad ujednoliceniem przepisów, które w każdej szkole były inne. Zwolennicy gry wywodzącej się z Rugby nie chcieli podporządkować się tendencjom, które powoli zmierzały w kierunku dzisiejszej piłki nożnej i sami opracowali zasady obowiązujące od 1846 roku.

W latach 1860-1870 dyscyplina ta rozwijała się intensywnie, zataczając coraz szersze kręgi popularności. Dotarła do Irlandii, Walii i Szkocji. Zaczęły powstawać pierwsze kluby angielskie: Blackheat ( 1863), Richmond (1864). W roku 1863 powstało Stowarzyszenie Piłkarskie (Football Association), które wprowadziło zakaz gry rękami, tym samym jednoznacznie oddzieliło się od rugby. W 1866 roku ukazały się drukiem pierwsze przepisy gry opracowane przez L. J. Matona. Kluby rozgrywały coraz więcej spotkań między sobą, a w 1871 w Edynburgu odbył się pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy, w którym Szkocja pokonała Anglię 8:3. Rugbiści szukali możliwości zrzeszenia się i ujednolicenia swoich reguł oraz dalszego rozwoju dyscypliny. W 1871 roku powołano pierwszą oficjalną organizację Rugby Football Union (RFU). W tym czasie istniało już 21 klubów. W latach 1871-1876 zespoły występowały w 20-osobowych składach, czas gry w dalszym ciągu ustalali kapitanowie przed meczem.

W roku 1885 RFU opracowała i wydała przepisy, których część przetrwała do dzisiaj: liczba zawodników, podział na formację młyna i ataku, młyn zwarty, wyrzut piłki z autu, sędzia główny i inne. W 1886 roku powstała Międzynarodowa Rada Rugby (International Rugby Football Board – IRFB).

Dyscyplina zaczęła przenikać poza Wielką Brytanię i stawała się popularna w innych krajach, a szczególnie we Francji, gdzie w 1853 roku powstał pierwszy klub. W latach 1887-1888 reprezentacja kilku klubów angielskich odbyła tournee po Australii i Nowej Zelandii, zaszczepiając rugby mieszkańcom tamtych stron, którzy dzisiaj należą do potentatów w tej dyscyplinie. Już pod koniec XIX wieku Anglicy wprowadzili rugby do programu wychowania fizycznego w wojsku i szkołach uznając walory gry za bardzo ważne w rozwoju fizycznym młodzieży. Rugby jest sportem olimpijskim, czterokrotnie brało udział w Igrzyskach Olimpijskich. Pierwszy raz rugbiści startowali na II Igrzyskach nowożytnych w Paryżu w 1900 roku. Złotymi medalistami zostali Francuzi pokonując w finale Niemców 25:16. Drugi start miał miejsce na IV Igrzyskach w 1908 roku w Londynie. Tym razem zwyciężyła Australazja (połączone zespoły Australii i Nowej Zelandii), wygrywając w walce o złoty medal z Wielką Brytanią. W 1920 roku na VII Igrzyskach w Antwerpii, jak również cztery lata później w Paryżu triumfowała drużyna USA, a srebrnymi medalami musieli zadowolić się Francuzi.

Masz pytania?

Zainteresowała Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej na temat wybranej inwestycji? Skontaktuj się z nami w wygodny dla Ciebie sposób. Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.