Edach Budowlani Lublin

21.02.2020

Edach Budowlani Lublin – pod taką nazwą od rundy wiosennej sezonu 2019/2020 będą występować lubelscy rugbiści w rozgrywkach Ekstraligi. W czwartek 6 lutego 2020 r. na Arenie Lublin przedstawiciele klubu podpisali umowę z nowym partnerem strategicznym, firmą Edach. Będzie ona obowiązywała przez pięć lat.

To efekt współpracy zapoczątkowanej w 2019 r. Decyzją Prezesa Jana Starownika, zarządzana spółka Edach sp. z o.o. sp. k. wyszła naprzeciw oczekiwaniom Klubu Sportowego Budowlani Lublin i przystąpiła do obustronnych uzgodnień, których finałem było podpisania umowy sponsoringowej. Historia Klubu Sportowego Budowlani Lublin od początku jego istnienia związana była z sektorem budownictwa, co wpisuje się w specyfikę działalności firmy Edach.

– Jest to dla nas bardzo ważny, można powiedzieć historyczny moment. Staraliśmy się o to od lat i po wielu działaniach i rozmowach udało się wypracować sytuację, w której wchodzimy w nowe rozdanie, jeśli chodzi o rugby w Lublinie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to wyzwanie i tak to traktujemy. Chcemy, aby poziom sportowy był jak najwyższy a wyniki, zwłaszcza drużyny seniorskiej, jak najlepsze – podkreśla Jacek Zalejarz, prezes Budowlanych Lublin.

Nowy sponsor liczy, że lubelski klub nawiąże do sukcesów z lat 90. ubiegłego wieku, ale nie wymaga natychmiastowych efektów.

– Chcemy wejść mocno z dofinansowaniem grupy seniorów, ale nie zapominamy również o tych najmłodszych. Zależało nam, żeby ta umowa miała charakter wieloletni, dlatego została podpisana na okres pięciu lat, aby zachować ciągłość naszej współpracy – podkreśla Jarosław Bryl, prokurent w firmie Edach, która od 25 lat działa w branży budowlanej. – Nie oczekujemy, że wyniki przyjdą już w tym, czy następnym roku. Chcemy stworzyć bazę do rozwoju dzieci i młodzieży po to, by zostali oni w drużynie seniorów i z biegiem czasu przynosili nam sukcesy medalowe. W tym roku mija 30 lat, odkąd Budowlani zdobyli pierwszy medal mistrzostw Polski. Mamy nadzieję, że może za trzy lata uda się dotknąć tego „pudła”, a jeśli współpraca dalej będzie tak owocna, to może będzie jeszcze lepiej.

W uroczystości podpisania umowy wzięli udział także przedstawiciele władz miasta, które od lat także wspiera Budowlanych.

– To porozumienie pokazuje, że możemy łączyć nasze świetne firmy z równie świetnym klubem dla osiągania wyników sportowych, ale również tworzenia zainteresowania sportem wśród młodych ludzi. O Budowlanych można powiedzieć, że od lat wykonują znakomitą pracę w szkoleniu. O to nie musimy się martwić, ale o finansowanie – niewątpliwie tak. Dlatego dziękuję firmie Edach, że zgodziła się wejść we współpracę, która nie tylko w sensie finansowym stabilizuje klub, ale przede wszystkim mobilizuje go do osiągania wyników sportowych – podkreśla prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Klub Sportowy „Budowlani” w Lublinie powstał jesienią 1974 roku z osiedlowego klubu sportowego „Spójnia”.

Pierwsze treningi sekcji rugby odbyły się w marcu 1975 r.

Założycielem i pierwszym sekretarzem, później wiceprezesem był Leszek Naskręt. Pierwszym trenerem rugbistów był wielokrotny reprezentant Polski Jan Jagieniak. Drużyna występowała w II lidze w latach 1975-76, 1978-79, 1983-84. W I lidze w latach 1976-78, 1979-82, 1985-2007 – nieprzerwanie 22 lata walczyła z najlepszymi w kraju. W latach 2007-2009 Budowlani grali w II lidze.

Od sezonu 2009/2010 Polski Związek Rugby zreformował rozgrywki i powołał trzy grupy rozgrywek centralnych – ekstraligę, I ligę i II ligę. Po reorganizacji Budowlani znaleźli się w I lidze. W sezonie 2009/2010 Klub awansował do ekstraligi, W latach 2014-2016 drużyna seniorów ponownie grała w I lidze, by od sezonu 2016 powrócić do gry w stawce najlepszych drużyn w Polsce.

Największe sukcesy:

Seniorzy

Wicemistrz Polski 1990, 1992 (trener Maciej Niedźwiecki),

brązowe medale 1991, 1993 (trener Maciej Niedźwiecki) 2003, (trenerzy: Andrzej Kozak, Maciej Niedźwiecki), Puchar Polski 2002 (trener Stanisław Więciorek).

www.ksbudowlani.com

Masz pytania?

Zainteresowała Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej na temat wybranej inwestycji? Skontaktuj się z nami w wygodny dla Ciebie sposób. Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.